Pro bono

Pro bono (od łac. pro bono publico = „dla dobra publicznego”) – określenie oznaczające usługi profesjonalne wykonywane dobrowolnie i bezpłatnie, w interesie publicznym.
Wikipedia

Skąd pomysł ?

Pomysł na świadczenie usług nieodpłatnych porad nie jest moim pomysłem. Jest to całkiem popularny sposób dzielenia się wiedzą, szczególnie po drugiej stronie Atlantyku. Na podobny pomysł wpadł Chris Gammel, współprowadzący cotygodniowe show The Amp Hour, który udziela takich porad z zakresu elektroniki. Pomyślałem sobie, że to całkiem fajna idea, która z jednej strony przydaje się komuś, a z drugiej pozwoli na zaspokojenie potrzeby współdzielenia się wiedzą i umożliwi zdobycie nowych doświadczeń. Pracując nad problemem, nawet jeśli jest on podobny do tych rozwiązanych wcześniej, mam szansę się czegoś nauczyć. Przyjąłem założenie, że na działalność "niekomercyjną" będę przeznaczał do 4 godzin tygodniowo.

Zasady

Poniżej przedstawiam zasady, na jakich można skorzystać z mojej pomocy w bezpłatnym wariancie :-)

  • Pytania i opis problemu powinien być wysłany na e-maila (z tematem zawierającym ciąg znaków "pro bono") lub poprzez formularz kontaktowy.
  • Twoje dane takie jak imię, firma, miejscowość, adres e-mail nie będą ujawnione. Jeśli prześlesz coś jeszcze, co powinno pozostać tajemnicą, to zaznacz to wyraźnie, ale i tak nie udzielam formalnej gwarancji, że to pozostanie nieujawnione. Opieramy się tutaj na obustronnej dobrej woli.
  • Zastrzegam sobie prawo publikacji zarówno pytania, jak i rozwiązania problemu na moim techblogu, oczywiście nie ujawniając danych osobowych takich jak w punkcie wyżej.
  • Za swoją poradę nie pobieram opłaty oraz jednocześnie nie biorę żadnej formalnej odpowiedzialności, a szczególnie za to że moja pomoc będzie przydatna, wyczerpująca oraz pozbawiona błędów.
  • Ze względu na moją działalność zawodową i związane z tym zobowiązania, są tematy w których (pomimo posiadanej wiedzy) nie będę w stanie pomóc. Jeśli to dotyczy Twojego pytania to zostaniesz o tym poinformowany.
  • Decyzja o tym, czy zajmę się przedstawionym problemem i w jaki sposób zawsze należy do mnie.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu. Jeśli Twój problem wymaga większego zaangażowania lub zachowania tajemnicy, to zachęcam do skorzystania z moich usług profesjonalnych.